«Նորմանդական քառյակն» այսօր կհանդիպի Բեռլինում
Բեռլինում այսօր կկայանա «Նորմանդական քառյակի» ԱԳՆ ներկայացուցիչների հանդիպումը: Օրակագում Մինսկի պայմանավորվածությունների կատարման առաջընթացի քննարկումն է:
Քառյակի հանդիպման մասին որոշումն ընդունել են չորս երկրների ղեկավարները (Ռուսաստան, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Ուկրաինա): Օրակարգը որոշվել է մարտի 2-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և Ուկրաինայի նախագահ Պյոտոր Պորոշենկոյի հեռախոսազրույցի արդյունքում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղվելով ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինի խոսքերին:
Հանդիպման նախօրեին Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ հանդիպման նախօրեին կա բռնության զգալի նվազեցում Ուկրաինայի հարավում, սակայն դժգոհություն է հայտնել Մինսկի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման տեմպերից:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինան և ԼԺՀ-ն ու ԴԺՀ-ն հայտարարում են զորքերի հետ քաշման մասին, սակայն հրադադարի խախտումներ դեռևս գրանցվում են:

"Нормадская четверка" встретится в Берлине
Сегодня в Берлине состоится встреча представителей МИД четырех стран "Нормандской четверки". На повестке дня - обсуждение продвижения Минских договоренностей.
Встреча в Берлине состоится по решению лидеров четырех стран. Повестка дня определена в ходе состоявшегося 2 марта телефонного разговора президента России Владимира Путина, канцлера Германии Ангелы Меркель, президентов Франции Франсуа Олланда и Украины Петра Порошенко, передает ТАСС, ссылаясь на слова заместителя министра иностранных дел РФ Григория Карасина.
Накануне встречи глава МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер признал значительное сокращение насилия на востоке Украины, хотя и выразил неудовлетворенность темпами выполнения минских соглашений, передает Ъ.
Украина, также как ЛНР и ДНР, периодически заявляют об отводе войск, но перестрелки местами продолжаются. Между сторонами остаются противоречия.