Նախագահը Սլովակիայի դեսպանին ներկայացրել է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նախատեսված միջոցառումները
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Սլովակիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նորանշանակ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Պետեր Պրիպուտենն իր փորձն ու մասնագիտական հմտություններն առավելագույնս կներդնի ի նպաստ հայ-սլովակյան կապերի ամրապնդման, նրա պաշտոնավարման ընթացքը կառանձնանա բարձրաստիճան փոխայցելությունների ու երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին ու հեռանկարին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, ընդգծել հատկապես տնտեսական, մշակութային, կրթական և մի շարք այլ ոլորտներում փոխգործակցությունն ընդլայնելու, առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երախտագիտություն է հայտնել Սլովակիայի խորհրդարանին՝ 2004թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար և դեսպան Պետեր Պրիպուտենին ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015թ. անցկացվելիք միջոցառումներն ու դրանց խորհուրդը:
Դեսպան Պետեր Պրիպուտենը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի և բարեմաղթանքների համար, վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը՝ հայ-սլովակյան հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու, երկու ժողովուրդների բարեկամությունն առավել ամրապնդելու համար:

The Armenian President Presented the Ambassador of Slovakia to Armenia Events on the Centennial of the Armenian Genocide
The newly-appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Slovak Republic to the Republic of Armenia, Peter Priputen handed his credentials to President Serzh Sargsyan, the press service of the President of Armenia.
Serzh Sargsyan expressed the hope that Peter Priputen would use his experience and professional skills maximally to strengthen Armenian-Slovak ties, and that his tenure would be marked by intensification of senior-level reciprocal visits and of political dialogue between the two countries.
At the meeting, President Serzh Sargsyan expressed his gratitude to the Slovak Parliament for the recognition of the Armenian Genocide in 2004 and introduced Ambassador Peter Priputen the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and spoke about their significance.
Ambassador Peter Priputen assured that during his tenure he would do his best to boost and deepen Armenian-Slovak relations and further reinforce the two peoples’ friendship.