Ադրբեջան... ուրբաթ... 13...
Հայտնի է դարձել Ադրբեջանի Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի աշխատակիցներ, իրավապաշտպաններ Արիֆ Յունուսի և նրա կնոջ՝ Լեյլա Յունուսի նկատմամբ դատավարության օրը:
Ինչպես տեղեկացնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը, նրանց գործով նախնական քննությունն ավարտված է: Այն քննում էր ծանր հանցագործությունների քննությամբ զբաղվող Բաքվի դատարանը: Դատարանի նախապատրաստական նիստը տեղի կունենա հուլիսի 13-ին՝ ուրբաթ օրը:
Նշենք, որ 2014 թվականի հուլիսի 30-ին Խաղաղության և ժողովրդավորության ինստիտուտի տնօրեն Լեյլա Յունուսի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով: Իրավապաշտպանը մասնավորապես մեղադրվում էր պետական դավաճանության, մեքենայությունների, անօրինական ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու, հարկերից խուսափելու, պաշտոնական փաստաթղթերը կեղծելու և դրանք օգտագործելու մեջ:
Արիֆ Յունուսը ձերբակալվել է 2014 թվականի օգոստոսի 5-ին: Նրա նկատմամբ մեղադրանք է ներկայացվել պետական դավաճանության և մեքենայությունների հոդվածով:
Ընդհանրապես պետք է նշել, որ ադրբեջանական հասարակությունում բավականին տարածված է «պետական դավաճանությունը, մեքենայությունները և հարկերից խուսափելը»: Այս մեղադրանքով շատերն են դատապարտված այս երկրում: Մեղադրանքների վերոնշյալ ամբողջ փաթեթը ներկայացվում է Ադրբեջանի բոլոր իրավապաշտպանների և երկրի ժողովրդավարացման համար պայքարող ակտիվիստների նկատմամբ:
Նրանցից մեկը՝ Էմին Հուսեյնովը, վերջերս Շվեյցարիայից քաղաքական ապաստան է խնդրել: «Ներկայիս պայմաններում հայտնվելով առճակատման մեջ՝ ճիշտ որոշում կլինի Շվեյցարիայում ապաստան խնդրելը»,- հայտնել է Հուսեյնովը շվեյցարական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում: Շվեյցարական իշխանությունները «մարդասիրական» նկատառումներով բավարարել են նրա պահանջը, քանի որ Հուսեյնովը Ալիևի վարչակարգին հակադրվելու պատճառով արդեն 2008 և 2009 թվականներին հայտնվել էր բանտում, որտեղ իրավապաշտպանի խոսքերով ինքը իրավապահների կողմից պարբերաբար ծեծի է ենթարկվել:
Ինչպես արդեն նշեցինք, Ադրբեջանի դատական պրակտիկայում այս մեղադրանքով գործերի քննությունը բավականին հաճախակի է տեղի ունենում, և, որ ամենահետաքրքիրն է, այդ մեղադրանքերն անպատճառ հաստատվում են: Այս մասին բավականին շատ խոսել են և՛ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները, և՛ միջազգային կառույցները: Սակայն Ադրբեջանում համոզված են, որ պետական դավաճանություն  պետք է համարել երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված ցանկացած պայքար:

Азербайджан. Пятница... тринадцатое...
Стала известна дата проведения суда по уголовному делу, возбужденному в отношении директора Института мира и демократии Азербайджана, правозащитника Лейлы Юнус и ее мужа Арифа Юнуса.
Как сообщает АПА, предварительное следствие по их делу завершилось. Для рассмотрения оно было передано в Бакинский суд по тяжким преступлениям. Подготовительное заседание суда по уголовному делу состоится 13 июля, в пятницу.
30 июля 2014 года по решению Насиминского районного суда в отношении директора Института мира и демократии, правозащитника Лейлы Юнус было возбуждено уголовное дело. Лейлу Юнус обвиняют в государственной измене, мошенничестве, уклонении от уплаты налогов в крупном размере, незаконном предпринимательстве, подделке удостоверения или иного официального документа и использовании заведомо поддельных документов. Всех этих обвинений достаточно, чтобы известную правозащитницу осудить на 100 лет!
Ее муж и коллега Ариф Юнус был арестован 5 августа прошлого года. Ему было предъявлено обвинение в государственной измене и мошенничестве.
Вообще надо отметить, что в современном Азербайджане стали очень "модными" государственная измена, мошенничество и уклонение от уплаты налогов. В этой стране многие известные деятели, журналисты и правозащитники осуждены именно по этим обвинениям. Весь букет таких обвинений предъявляется почти всем активистам, борющимся за демократизацию Азербайджана.
Один из них - журналист и правозащитник Эмин Гусейнов - попросил политического убежища в Швейцарии, передает журнала "Бизнес мир". "В нынешних условиях, оказавшись в конфронтационной ситуации, правильным решением будет попросить политического убежища в Швейцарии", – как отмечается в материале, об этом сообщил в интервью швейцарскому телеканалу сам Эмин Гусейнов.
Согласно информации, МИД Швейцарии предоставил ему убежище в своем дипломатическом представительстве в Баку "по гуманитарным причинам", так как в 2008 и 2009 гг. он побывал за решеткой, где, как утверждают правозащитники, полиция неоднократно его избивала в течение нескольких дней. В 2014 году его собирались арестовать по обвинению в "незаконном предпринимательстве и уклонении от уплаты налогов".
Как мы уже отмечали выше, сегодня в азербайджанской судебной практике очень много таких процессов и, что самое интересное, все эти обвинения всегда подтверждаются. Об этом очень много говорили и международные правозащитные организации, и различные международные структуры. Однако азербайджанская власть по-прежнему уверена, что борьбу за защиту прав человека нужно инкриминировать именно в качестве государственной измены.