Լատվիայի ԱԳ նախարարը «նորմանդական ձևաչափի» ընդլայնման կողմնակից է
Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգար Ռինկևիչը հայտարարել է, որ կողմ է, որ ԵՄ ներկայացուցիչ միանա ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման «Նորմադական ձևաչափին»: Այս մասին հաղորդում է ՌոսԲալտը:
««Նորմանդական ձևաչափը» լավ ձևաչափ է, ես ողջունում եմ այն, ինչ հաջողվել է անել Գերմանիային և Ֆրանսիային: Սակայն կարծում եմ, որ մեզ այնուամենայնիվ ԵՄ-ի և Ռուսաստանի միջև ուղիղ քաղաքական երկխոսության ձևաչափ է անհրաժեշտ: Ես նաև կարծում եմ, որ ԵՄ-ն պետք է ներկայացված լինի «նորմանդական ձևաչափով» բանակցությունների սեղանին՝ ներկայացնելով ԵՄ անդամ 28 երկրները»,- ասել է Լատվիայի ԱԳ նախարարը:
Նա նաև ասել է, որ դեմ չէ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի միջև շփումներին, սակայն ԵՄ մյուս անդամները դեռևս այլ կարծիքի են:

Глава МИД Латвии за расширение "нормандского формата"
Глава МИД Латвии Эдгар Ринкевич выступил за подключение представителя ЕС к работе России, Украины, Германии и Франции в "нормандском формате", передает РосБалт.
""Нормандский формат" - хороший формат, я приветствую то, что удалось сделать Германии и Франции. Но я считаю, что нам все же необходим прямой политический диалог между ЕС и Россией. Я также считаю, что ЕС должен присутствовать за столом переговоров в "нормандском формате", представляя все 28 государств-членов ЕС", - заявил Ринкевич.
Он также сказал, что не возражает против контактов между ЕС и ЕАЭС, однако у других членов ЕС пока другая позиция по этому вопросу.