Հունաստանը մտադիր է ճանաչել Պաղեստինը
Հունաստանի խորհրդարանի արտաքին գործերի և ազգային պաշտպանության կոմիտեն միաձայն հաստատել է հատուկ բանաձևի տեքստը, որով կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Պաղեստին պետությունը, հայտնում է Աթենքի լրատվական գործակալությունը:
Կոմիտեի անդամների կարծիքով` Պաղեստին պետության ճանաչումը կօգնի կառուցողական մթնոլորտ ստեղծել խաղաղության գործընթացի վերականգնման համար:
Հատուկ բանաձևի տեքստը կկարդա խորհրդարանի նախագահ Նիկոս Վուցիսը, երեքշաբթի օրը` դեկտեմբերի 22-ին հատուկ պլենար նիստի ժամանակ: Դրան ներկա կլինի նաև Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբասը, որին կփոխանցեն բանաձևի տեքստը: Աբասը ելույթ կունենա սենատի դահլիճում:
Նշենք, որ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը բազմիցս հայտարարել է, որ Աթենքն աջակցում է անկախ Պաղեստին պետության ստեղծումը 1967 թվականի սահմաններով և Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով:

Greece May Recognize the Palestinian State
The Committee of Foreign Affairs and National Defense of the Hellenic Parliament unanimously approved the text of a special resolution, which calls on the government to recognize the Palestinian state, RIA Novosti reports with reference to the Athens News Agency.
According to the committee members, the recognition of the Palestinian state will help to create a constructive atmosphere for the resumption of the peace process.
The text of the special resolution will be read by the President of Parliament Nicos Vutsis at the special plenary meeting on Tuesday, December 22 in the presence of Palestinian Authority President Mahmoud Abbas, who will be given the text of the resolution.
Greek Prime Minister Alexis Tsipras has repeatedly said that Athens supports the creation of an independent Palestinian state with the 1967 borders and with East Jerusalem as its capital.