Հունաստանը մտադիր է ճանաչել Պաղեստինը
Հունաստանի խորհրդարանի արտաքին գործերի և ազգային պաշտպանության կոմիտեն միաձայն հաստատել է հատուկ բանաձևի տեքստը, որով կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Պաղեստին պետությունը, հայտնում է Աթենքի լրատվական գործակալությունը:
Կոմիտեի անդամների կարծիքով` Պաղեստին պետության ճանաչումը կօգնի կառուցողական մթնոլորտ ստեղծել խաղաղության գործընթացի վերականգնման համար:
Հատուկ բանաձևի տեքստը կկարդա խորհրդարանի նախագահ Նիկոս Վուցիսը, երեքշաբթի օրը` դեկտեմբերի 22-ին հատուկ պլենար նիստի ժամանակ: Դրան ներկա կլինի նաև Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբասը, որին կփոխանցեն բանաձևի տեքստը: Աբասը ելույթ կունենա սենատի դահլիճում:
Նշենք, որ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը բազմիցս հայտարարել է, որ Աթենքն աջակցում է անկախ Պաղեստին պետության ստեղծումը 1967 թվականի սահմաններով և Արևելյան Երուսաղեմ մայրաքաղաքով:

Греция намерена признать Палестину
Комитет по иностранным делам и национальной обороне парламента Греции единогласно утвердил текст специальной резолюции, которое призывает правительство признать Палестинское государство, сообщает РИА Новости со ссылкой на Афинское агентство новостей.
По мнению членов комитета, признание палестинского государства поможет создать конструктивную атмосферу для возобновления мирного процесса.
Текст специальной резолюции зачитает председатель парламента Никос Вуцис на специальном пленарном заседании во вторник, 22 декабря, в присутствии президента Палестинской администрации Махмуда Аббаса, которому передадут текст резолюции.
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас неоднократно заявлял, что Афины поддерживают создание независимого Палестинского государства с границами 1967 года и со столицей в Восточном Иерусалиме.