Աֆղանստանի նախագահը խոստացել է «թաղել» ԻՊ-ին
Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Գանին BBC-ին տված հարցազրույցում խոստացել է «թաղել» ԻՊ ծայրահեղական խմբավորումն ու հայտարարել է, որ ԻՊ-ի գրոհայինների կողմից իրականացվող գազանություններն «իրենցից հեռացրել են աֆղան ժողովրդին»։
«Աֆղաններն այժմ վրեժով են առաջնորդվում։ Նրանք (ԻՊ-ի գրոհայինները) հակամարտության մեջ են մտել ոչ ճիշտ մարդկանց հետ»,- նշել է Գանին։
Բացի այդ, աֆղան առաջնորդը նախազգուշացրել է, որ եթե մինչև ապրիլ չսկսվեն թալիբների հետ խաղաղ բանակցությունները, ապա երկրում հակամարտությունը կուժեղանա, և դրա հետևանքները կզգացվեն ողջ տարածաշրջանում։

Из-за зверств ИГ президент Афганистана пообещал "похоронить" их
Президент Афганистана Ашраф Гани в интервью Би-би-си пообещал "похоронить" экстремистскую группировку "Исламское государство" и заявил, что творимые боевиками ИГ зверства "оттолкнули от них афганский народ". По его словам, "афганцами теперь движет месть''.
''Они (боевики ИГ) ввязались в конфликт не с теми людьми", - отметил Гани.
Кроме того, афганский лидер предупредил, что если к апрелю не начнутся мирные переговоры с талибами, то конфликт в стране усилится и его последствия будут ощущаться во всем регионе.
По его словам, в борьбе с талибами должен активно участвовать Пакистан, так как ''эти проблемы комплексны и не могут решиться применением силы лишь с одной стороны''.