Արցախի ու Սյունիքի եկեղեցիներն արդեն կունենան ազգային գորգեր
Նախատեսվում է Արցախի, ապա Սյունիքի եկեղեցիների խորհրդային տեխնոլոգիական գորգերը  փոխարինել ազգային գորգերով, հայտնում է Pan Armenian-ը:
Նախաձեռնության հեղինակը և ֆինանսավորաողը հանդիսանում մի բարերար, ով առայժմ ցանկանում է անանուն մնալ:
Աղբյուրի համաձայն՝ Մեգերյան կարպետում առայժմ գործվում է 5 գորգ` 3-ը Գանձասարի եկեղեցու համար, երկուսը՝ Արցախի նախագահական նստավայրի:
Գծագրերը պատրաստ են նաև Ղազանչեցոցի, Ամարասի, Դադիվանքի եկեղեցիների համար: Բոլորն էլ եզակի են իրենց տեսակի մեջ: Նախշազարդերի նոր հորինվածքով ու անգամ ավանդական գորգից խիստ տարբեր նոր կառուցվածքով են:
Գանձասարի եկեղեցու ուղեգորգը, խորանի, նախախորանի գորգերը, ԼՂՀ նախագահի նստավայրի աշխատասենյակի ու նախասրահի գորգերը պատրաստ են ուղևորվել Արցախ:

Artsakh and Syunik Churches Will Have National Carpets
The Soviet-made carpets in the churches in Artsakh Republic and in Syunik region, Republic of Armenia, are planned to be changed by the national ones, Pan Armenian reports.
The author and financier of the initiative is a philanthropist, who prefers his name to remain unknown yet.
According to the source, currently in "Megerian Carpet" OJSC, 5 carpets are being knitted of which 3 are for Gandzasar church, two for Artsakh President's residence.
Drawings are being made also for Ghazanchetsots, Amaras and Dadivank churches. All of the carpets are unique in their design. The decorations are creative and are even different from the traditional carpets by their form.