2018թ. ակտիվացնելու ենք Արցախի խորհրդարանական դիվանագիտությունը. ԱՀ ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն հարցազրույցների շարք է պատրաստել Հայաստանի  Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ՝ փորձելով ամփոփել 2017 թվականին իրականացված քայլերը և 2018-ի ծրագրերը: Ձեզ ենք ներկայացնում Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության պատգամավոր  Գագիկ Պետրոսյանի հետ «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը:
- Ինչո՞վ նշանավորվեց 2017 թ. Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի համար:
- 2017 թվականը ոչ միայն Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի, այլև արցախցիների համար, իմ կարծիքով, նշանավորվեց փետրվարի 20-ին Սահմանադրության ընդունմամբ, որով կիսանախագահական համակարգից մեր երկիրը սահուն անցում կատարեց կառավարման նախագահական համակարգի։ Չնայած  Սահմանադրության մեջ ամրագրված որոշ դրույթների վերաբերյալ սկզբունքային վերապահումներ  ունեմ, որոնք իմ գործընկերոջ հետ առաջարկությունների տեսքով ներկայացրել եմ նաև մասնագիտական հանձնաժողովին, այդուհանդերձ, այն մեր երկրի կյանքում չափազանց կարևոր իրադարձություն էր, և ինքս էլ գործուն մասնակցություն եմ ունեցել ինչպես քարոզչական, այնպես էլ կազմակերպչական  աշխատանքներին։
Ինչ մնում է Ազգային ժողովին, ապա անցնող տարին խորհրդարանի համար նշանավորվեց Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրությամբ և օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործընթացով։
- Ամփոփելով 2017թվականի աշխատանքային գործունեությունը՝ կառանձնացնեի իմ համահեղինակությամբ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» և «Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» ԱՀ օրենքների ու «Ազգային ժողովի աշխատակարգը հաստատելու մասին» Ազգային ժողովի որոշման ընդունումը։
Ձեռքբերումներն առանձնացնել չեմ ցանկանում, քանզի դրանք տեսանելի են և բոլորինս են։ Իսկ անելիքները շատ են։ Այս համատեքստում թերացում եմ համարում այն, ինչ չեմ հասցրել անել 2017-ին։
- 2018-ի հիմնական անելիքը, կարծում եմ, լինելու է օրենսդրությունը Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գործընթացի տրամաբանական շարունակությունը։
Օրենսդրական գործունեությունից բացի կկարևորեի նաև խորհրդարանական դիվանագիտության ակտիվացումը գալիք տարում։
- Ինչպե՞ս եք սովորաբար նշում Ամանորը: Ո՞րն է Ամանորի խորհուրդը Ձեզ համար:
Ամանորը սովորաբար նշում եմ ընտանեկան միջավայրում, իսկ տոնի ամենամեծ խորհուրդը անցածն ի մի բերելու և գալիքը նախանշելու մեջ է։
- Ինձ համար ամանորյա ուտեստ, որպես այդպիսին, չկա։ Փոխարենը ունեմ նախընտրելի ուտեստներ, որոնք կարող են իրենց տեղն ունենալ նաև ամանորյա սեղանին։
- Համայն հայությանն ու մեր ժողովրդի բարեկամներին շնորհավորում եմ Ամանորի և Սուրբ ծննդի առթիվ։ Ցանկանում եմ, որ 2018-ն աշխարհի  և հայկական երկու պետությունների համար լինի խաղաղության ու ստեղծագործ աշխատանքի տարի։
Օգտվելով առիթից շնորհավորում եմ նաև ձեր գործակալության ողջ անձնակազմին և ցանկանում, որ շարունակեք հետևողական աշխատանքը նաև գալիք տարում։

Гагик Петросян: "В 2018 году активизируем парламентскую дипломатию Арцаха" (эксклюзив)
ИАА "Армедиа" подготовило ряд интервью с представителями всех фракций Национального Собрания Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, пытаясь подвести итоги шагов, предпринятых в 2017 году и узнать о планах на 2018 год. Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с депутатом фракции "Айреник" Национального Собрания Республики Арцах– Гагиком Петросяном.
-Чем отличился 2017 год для Национального Собрания Республики Арцах?
-Не только для Национального Собрания Республики Арцах, но и для всех арцахцев, на мой взгляд, 2017 год отличился принятием 20 февраля Конституции, по которой наша страна совершила плавный переход от полупрезидентской системы правления к президентской системе. Несмотря на то, что относительно некоторых положений, закрепленных в Конституции, у меня есть принципиальныe возражения, которые я с моими коллегами в виде рекомендаций представил в профессиональную комиссию, тем не менее, это чрезвычайно важное событие в жизни нашей страны, и я сам активно участвовал как в агитационной, так и в организационной работе.
Что же касается Национального Собрания, то этот год для парламента ознаменовался выбором президента Республики Арцах и процессом приведения законодательства в соответствие с Конституцией.
- Пожалуйста, подведите итоги Вашей работы в 2017 году. Какие основные достижения и упущения Вы можете выделить?
- Подводя итоги трудовой деятельности в 2017 году, я бы выделил принятие в моем соавторстве ''Регламента Национального собрания'', ''Закона о гарантиях деятельности депутата Национального Собрания'' и ''Решения об утверждении регламента Национального Собрания''.
Выделять достижения не хочу, ибо они заметны и являются для всех общими. А дел еще много. В этом контексте упущением считаю все то, что не успел сделать в 2017 году.
-Каковы будут основные направления Вашей деятельности в 2018 году?
- Основной задачей 2018-ого года, думаю, станет логическое продолжение процесса приведения законодательства в соответствие с Конституцией Арцаха.
Кроме законодательной деятельности я бы подчеркнул также активизацию парламентской дипломатии в будущем году.
-Как вы обычно отмечаете Новый год? Что для Вас означает Новый год?
- Новый год обычно отмечаю в семейном кругу, а основное значение праздника заключается в подведении итогов прошлого и планировании будущего.
-Какое Ваше любимое новогоднее блюдо?
- Для меня новогоднего блюда, как такового, нет. Вместо этого у меня есть предпочтительные блюда, которые могут быть также на новогоднем столе.