Եգիպտոսի խորհրդարանի պատգամավորները կոչ են արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Եգիպտոսի խորհրդարանի Պաշտպանության և ազգային անվտանգության հանձնախմբի նախագահի տեղակալ Յահիա Քիտվանին և Արտաքին հարաբերությունների հանձնախմբի քարտուղար Թարեք Խուլին կրկին արծարծել են 1915 թվականի հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն ճանաչելու հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Horizonweekly-ին:
Երկու պատգամավորները վկայակոչել են Նիդերլանդների խորհրդարանի օրինակը և Եգիպտոսի խորհրդարանից պահանջել են նմանօրինակ որոշում: Ըստ Քիտվանի՝ անհրաժեշտ է նման քայլ ձեռնարկել հակադարձելու համար Թուրքիայի շարունակվող ոտնձգություններին: Նա ավելացրել է, որ Հայոց կոտորածները պատմական իրողություն են, և բոլորն էլ պարտավոր են հստակ դիրքորոշում ունենալ:
Իր հերթին, Թարեք Խուլին լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ Եգիպտոսը պատմության ականատեսն է՝ ապաստան տալով հայերին: «Ջարդերը վերապրածների թոռներն ապրում են մեզ հետ, հետևաբար Օսմանյան պետությունը վերակենդանացնելու ծրագրերը պետք է բացահայտել և փշրել Թուրքիայի հետապնդած ծավալապաշտական երազները»,-ասել է նա:

Armenian Genocide: Egyptian Lawmakers Call on Parliament to Follow Netherlands' Example
Yahya Kadwani, deputy chairman of the defense and national security committee of the Egyptian parliament and Tarek El-Khouly, secretary of the committee on foreign affairs, once again touched upon the issue of recognizing the 1915 Armenian massacres as genocide, Armenpress reports. In particular the Egyptian lawmakers highlighted the example of the Parliament of the Netherlands and urged their parliament to adopt a similar decision.
According to Yahya Kadwani, it's necessary to take a similar step to counter Turkey's ongoing encroachments. The MP stated that the Armenian massacres are a historical fact, and all should have a clear position on this matter.
Tarek El-Khouly told reporters that Egypt witnessed the history by providing shelter to Armenians.
"The grandsons of massacre survivors live with us, therefore, it's necessary to discover the plans on reviving the Ottoman state and break the expansionist dreams pursued by Turkey," the lawmaker said.