Ռուսաստանը C-300 համակարգերը Սիրիային տրամադրել է անհատույց
Ռուսաստանը Սիրիային երեք դիվիզիոն զենիթա–հրթիռային C-300 համակարգերը տրամադրել է «անհատույց հիմունքներով»։ Այս մասին TACC գործակալությունը, հղում անելով ռազմա–դիվանագիտական ոլորտի աղբյուրին:
Հաղորդվում է, որ Սիրիա մատակարարված տեխնիկան նախկինում եղել է ՌԴ օդա-տիեզերական ուժերի զենիթա-հրթիռային գնդերից մեկի զինանոցում, Սիրիա ուղարկվելուց առաջ կապիտալ վերանորոգում է անցել և ամբողջությամբ սարքին է` պատրաստ իրականացնելու մարտական առաջադրանքներ:
Սիրիային C-300 համակարգեր մատակարարելու մասին համաձայնագիրը Մոսկվայի և Դամասկոսի միջև կնքվել էր դեռ 2010 թվականին, սակայն Իսրայելի ջանքերով այն սառեցվել էր, իսկ գումարը վերադարձվել Դամասկոսին: 2018 թվականի սեպտեմբերի 24-ին ռուսական Իլ-20 ինքնաթիռի միջադեպից հետո Մոսկվան հայտարարեց, որ երկու շաբաթվա ընթացքում Սիրիային կտրամադրի C-300 համակարգեր: Հոկտեմբերի 2-ին ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն նախագահ Վլադիմիր Պուտինին զեկուցել է, որ համակարգերն արդեն գտնվում են Սիրիայում:

С-300 достались Сирии даром
Россия безвозмездно поставила Сирии три дивизиона зенитной ракетной системы С-300ПМ в составе восьми пусковых установок каждый. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на военно-дипломатический источник.
"Техника ранее находилась на вооружении одного из зенитных ракетных полков Воздушно-космических сил России, переоснащенного на систему С-400 "Триумф", она прошла капитальный ремонт на российских оборонных предприятиях, полностью исправна и способна выполнять боевые задачи", - сообщил источник, добавив, что С-300ПМ "переданы сирийской стороне на безвозмездной основе".
Соглашение о поставках Сирии зенитных ракетных комплексов С-300 было подписано еще в 2010 году, однако затем заморожено. 24 сентября 2018 году, после инцидента со сбитым российским разведывательным самолетом Ил-20, министр обороны РФ Сергей Шойгу заявил, что Россия передаст сирийской армии С-300 для "усиления боевых возможностей". 2 октября 2018 года Сергей Шойгу доложил президенту РФ Владимиру Путину, что С-300 переброшена в Сирию.