Լարվածության աճ Գազայի հատվածում. Նեթանյահուն կրճատել է իր այցը Ֆրանսիա
ՀԱՄԱՍ շարժման զինյալները Գազայի հատվածից Իսրայելի ուղղությամբ նոյեմբերի 11-ի երեկոյից 17 հրթիռ են արձակել, իսրայելցի զինվորականներին հաջողվել է որսալ դրանից երեքը, հայտնում է հրեական պետության պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունը:
Հաղորդվում է, որ հրթիռակոծությունը սկսվել է Գազայի տարածքում հնչած կրակոցներից հետո, որի արդյունքում մահացել է 6 պաղեստինցի զինյալ և մեկ իսրայելցի սպա:
Պաղեստինյան կողմի տվյալներով, հակամարտության հերթական սրման պատճառ է դարձել նախօրեին իսրայելական հատուկ ջոկատայինների` քաղաքացիական ավտոմեքենայով անկլավ ներթափանցումը և Խան-Յունիս քաղաքի մոտ տեղի զինյալների դաշտային հրամանատարի սպանությունը: Երբ իսրայելցիները հայտնաբերվել են և առճակատվել հակառակորդի` իրենց գերազանցող ուժերի հետ, օգնության են կանչել օդուժին, որը ոչնչացրել է ևս 5 պաղեստինցու:
Գազայի հետ սահմանային իրավիճակի պատճառով Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն կրճատել է Ֆրանսիա իր այցելությունը:

Netanyahu Rushes Back to Israel after Burst of Gaza Violence
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu was rushing back to Israel on Monday following a sudden burst of fighting the previous night that left in doubt efforts to bring to an end months of relentless violence between Israel and Hamas, mainichi.jp reports.
The Israeli military said an officer was killed and another was moderately wounded during an operation in the southeast Gaza Strip, involving an exchange of gunfire. It did not disclose other details surrounding the incident.
The Palestinians said seven people, among them at least five militants, were killed in the conflagration.
Netanyahu's office said he cut short a visit to Paris because of the flare-up and he was set to arrive back in Israel on Monday morning.
The unexpected spasm of violence came days after both Israel and Hamas had begun taking steps to ratchet down months of border fighting, that has seen thousands of protesters descend on the perimeter fence between Gaza and Israel, with many throwing stones, burning tires and hurling grenades at Israeli troops.