Թրամփը վետո է կիրառել ԱՄՆ Կոնգրեսի Եմենի հարցով բանաձեւի վրա
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը վետո է կիրառել բանաձևի վրա, որով Միացյալ Նահանգներին խորհուրդ էր տրվում դադարեցնել Եմենում Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած ռազմական կոալիցիային աջակցությունը, նշված է չորեքշաբթի Սպիտակ տան տարածած տեքստում, գրում է NEWS.am-ը:
Փաստաթուղթն ավելի վաղ ստացել էր ԱՄՆ Կոնգրեսի երկու պալատների հավանությունը:
«Մենք շատ պատճառներով ենք ցուցաբերում այդ աջակցությունը: Դա առաջին հերթին մեր պարտքն է՝ պաշտպանել ավելի քան 80 հազար ամերիկացիներին, որոնք բնակվում են կոալիցիայի որոշակի երկրներում, որոնք ենթարկվել են Եմենից հուսիների հարձակումներին»,- պարզաբանում է Թրամփը:
Նրա կարծիքով՝ Եմենում հակամարտությունը Իրանի համար «ոչ թանկարժեք» ու «ոչ ծախսատար» եղանակ է Միացյալ Նահանգների և նրա դաշնակից Սաուդյան Արաբիայի համար խնդիրներ ստեղծելու համար:
«Բանաձևը նաև վտանգավոր է: Կոնգրեսը չպետք է փորձի արգելել որոշակի մարտավարական գործողությունները, ինչպես՝ օդում լիցքավորումը, կամ պահանջի, որպեսզի ռազմական գործողությունները որոշակի ժամանակի մեջ տեղավորվեն»,- նշված է փաստաթղթում:
Դրանից բացի, նման բանաձևը վնաս կհասցնի ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությանը, մասնավորապես՝ երկկողմ հարաբերություններին, ինչպես նաև կխանգարի Արաբական թերակղզում ահաբեկչության դեմ պայքարին, վստահ է Թրամփը:
Օրինագիծն առաջարկել էին հանրապետական սենատոր Մայք Լին և դեմոկրատ Բերնի Սանդերսը: Սանդերսը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն չի կարող այսուհետև ևս համագոծակցել Սաուդյան Արաբիայի «բռնապետական իշխանությունների հետ»:

Трамп наложил вето на резолюцию конгресса США по Йемену
Президент США Дональд Трамп наложил вето на резолюцию, по которой Соединенным Штатам было рекомендовано прекратить поддержку военной коалиции Саудовской Аравии в Йемене, говорится в распространенном в среду Белым домом тексте ответа Трампа конгрессу.
Как сообщает РИА Новости, ранее этот документ получил поддержку в обеих палатах конгресса.
"Эта резолюция представляет собой ненужную опасную попытку ослабить мои конституционные полномочия, подвергая опасности жизни американских граждан и храбрых военнослужащих как сегодня, так и в будущем", - говорится в письме Трампа.
В частности, он обращает внимание на то, что в тексте резолюции ему предлагается "устранить вооруженные силы Соединенных Штатов от боевых действий" в Йемене.
"Эта совместная резолюция не является необходимой, потому что… Соединенные Штаты не участвуют в боевых действиях, идущих в Йемене или затрагивающих Йемен. Например, в Йемене нет военного личного состава Соединенных Штатов, командующих, участвующих или сопровождающих вооруженные силы коалиции во главе с Саудовской Аравией против хуситов", - пишет Трамп.
Далее он описывает, какую "ограниченную поддержку" оказывают США "ряду стран" коалиции, упоминая в частности, предоставление разведданных и логистическую поддержку. Все это, по его словам, было одобрено соответствующими ведомствами.
"Мы оказываем эту поддержку по многим причинам. Прежде всего, это наш долг: защищать безопасность более чем 80 тысяч американцев, проживающих в определенных странах коалиции, которые подвергались нападениям хуситов из Йемена", - поясняет Трамп.