Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Հայաստան-Լոս Անջելես բիզնես ֆորումին
Այցի երկրորդ օրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Հայաստան-Լոս Անջելես գործարար համաժողովին։ Համաժողովին մասնակիցների թիվը շուրջ 250 է՝ Կալիֆորնիայի գործարար համայնքի բազմաթիվ անդամներ, Լոս Անջելեսի գործարար համայնքի շահերը ներկայացնող կառույցների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Բացման խոսքերով Հայաստանի վարչապետին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը ողջունել են Լոս Անջելեսի առևտրաարդյունաբերական պալատի ղեկավար Մարիա Սալինասը, Լոս Անջելեսի համաշխարհային առևտրի կենտրոնի ղեկավար Սթիվեն Չանգը, Լոս Անջելեսի բիզնես ֆեդերացիայի ղեկավար Թրեյսի Հերնանդեզը, Լոս Անջելեսի քաղաքային կենտրոնական ասոցիացիայի փոխնախագահ Թինա Օհը։
Հայաստան-Լոս Անջելես գործարար համաժողովին Հայաստանի վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Կալիֆորնիայի գործարար համայնքի հարգելի անդամներ,
Ամերիկայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ,
Տիկնայք եւ պարոնայք,
Ես ուրախ եմ, որ այսօր գտնվում եմ այստեղ եւ պատիվ ունեմ դիմել Լոս Անջելեսի գործարար համայնքի հարգարժան անդամներին, ներառյալ Կալիֆորնիայի Մեծ նահանգի հայկական համայնքը։
Մենք մեծ հնարավորություններ ենք տեսնում Կալիֆորնիայի հսկայական առևտրային և ներդրումային ներուժն օգտագործելու առումով: Միանգամայն ակնհայտ է, որ Հայաստանն այն երկիրն է, որը լավագույնս կարող է գործարար կապեր հաստատել Կալիֆորնիայի հետ:
Գինեգործությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը և գյուղատնտեսությունը Հայաստանի տնտեսության ամենազարգացած ոլորտներից են: Միևնույն ժամանակ, դրանք այն ոլորտներն են, որտեղ Կալիֆորնիան երկար տասնամյակներ պահպանում է համաշխարհային առաջատարի իր դիրքերը: Ինչպես տեսնում ենք, պարարտ հող կա համատեղ ձեռնարկատիրական նախաձեռնությունների համար:
Աշխույժ և գործունյա հայկական համայնքի առկայությունը, որն աղերսում է մեր երկու երկրները, ևս մեկ համոզիչ փաստարկ է առ այն, որ մենք պետք է միասին աշխատենք՝ Հայաստանի և Կալիֆորնիայի միջև առևտրային և ներդրումային կապերը ամրապնդելու ուղությամբ:
Հայաստանը հայտնի է իր հարուստ մշակութային ժառանգությամբ, ինքնատիպ պատմությամբ, հյուրընկալությամբ և զարմանալի լանդշաֆտներով: Բայց սա բավարար չէ մեր երկրի պատկերն ամբողջական դարձնելու համար։
Այսօր մենք փոխում ենք մեր երկրի և մեր տնտեսության կառավարման ձևը: Միևնույն ժամանակ մենք պետք է այնպես անենք, որ Հայաստանի տնտեսությունը լինի առավել ճկուն և արագ արձագանքի աշխարհում տեղի են ունեցող փոփոխություններին:
Անցյալ տարի հայ ժողովուրդն ընտրեց փոփոխությունների ուղին: Մենք ընտրեցինք ազատությունն ու ժողովրդավարությունը և ցույց տվեցինք, որ ոչինչ ավելի զորեղ չէ, քան ժողովրդի կամքը, հավատը և նախաձեռնությունը: Այդուամենայնիվ, քաղաքական փոփոխությունները միայն առաջին քայլն են: Մենք մեր ժողովրդի կամքն ու ձգտումները կվերածենք տնտեսական և սոցիալական զարգացման, և այժմ ընթանում է «Տնտեսական հեղափոխություն»:
Տնտեսական հեղափոխությունը կարող է հիմնված լինել միայն արդար ինստիտուտների, հավասար միջավայրի և բոլորի հանդեպ անաչառ վերաբերմունքի վրա: Դա նշանակում է, որ կառավարությունն ասում է ՈՉ կոռուպցիային, ՈՉ մենաշնորհներին, որպեսզի խրախուսի մեր ժողովրդի ստեղծագործ ձիրքն ու տաղանդը և հայկական տնտեսությունը մրցունակ դարձնի ինչպես տարածաշրջանում, այնպես էլ աշխարհում
Ես կարծում եմ, որ մեր բարեփոխումները երկարաժամկետ և ռազմավարական են: Եվ, հետևաբար, տնտեսական հեղափոխությունը երկարատև ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսական զարգացման և մարդկանց կյանքի վրա։
Այժմ թույլ տվեք ձեզ ներկայացնել արդեն իսկ արձանագրված որոշ արդյունքներ. 2018-ին մենք գրանցեցինք 5.2 տոկոս տնտեսական աճ և պահպանեցինք միջին գնաճի մակարդակը: Սրանք շատ դրական արդյունք են հեղափոխական տարվա համար: Արտահանման 9 տոկոս աճ ենք ունեցել։
Դրական դինամիկան շարունակվում է այս տարի՝ առաջին կիսամյակում հասնելով 6,5 տոկոսի: Վերջերս Moody's-ը բարելավեց Հայաստանի վարկանիշը՝ դարձնելով այն Ba3: Այս արդյունքները խոստումնալից են, սակայն հարկ է անել ավելին:
Հին ասույթը դեռևս արդիական է այս արագ փոփոխվող աշխարհում. «Մենք պետք է հնարավորինս արագ վազենք, որպեսզի մնանք մեր տեղում»: Եվ եթե մենք ցանկանում ենք որևէ տեղ գնալ, մենք պետք է երկու անգամ ավելի արագ վազենք: Այսպիսով, մենք պետք է լինենք ավելի արագ, ավելի արդյունավետ, ավելի մրցունակ և թիրախավորենք հավակնոտ նպատակներ: Սա է մեր փոխակերպման ռազմավարության հիմնաքարը:
Մենք պետք է հստակ պատկերացնենք մեր առավելությունները, մեր ուժը, որը Հայաստանը կհասցնի նոր հորիզոնի: Մենք հավատում ենք, որ այս փոփոխության շարժիչ ուժը տաղանդավոր, ստեղծագործ և աշխատասեր հայն է: Սա է մեր երկրի ամենաարժեքավոր առանձնահատկությունը։
Մենք գիտենք, որ տարբեր դարաշրջաններում եղել են կապիտալի տարբեր ձևեր, որոնք նպաստել են տնտեսական աճին ու զարգացմանը: Ագրարային հասարակություններում դա հողն էր, արդյունաբերական հեղափոխության ժամանակ՝ էլեկտրաէներգիան, ֆինանսական բումի տարիներին՝ ֆինանսական կապիտալը, բայց հիմա դա մարդն է:
Եթե ինձ հարցնեք, թե ինչու պետք է ներդրումներ կատարել Հայաստանում, իմ պատասխանը կլինի այն, որ փոքրիկ, բայց գլոբալ ցանցերով օժտված և տաղանդավոր ժողովուրդ ունեցող երկրում ներդրումներ կատարելը խոստումնալից ձեռնարկ է: Մենք նպատակ ունենք ներդնել տեխնոլոգիական կրթություն, զարգացնել «նուրբ հմտություններ» և օգնել ուսանողներին պարզել իրենց հմտությունները՝ նախնական, արհեստագործական և բարձրագույն կրթության ոլորտում ներդրումներ կատարելու միջոցով:
Հայաստանը հիանալի հնարավորություն է ընձեռում ներդրողներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, արդյունաբերությունը, էներգետիկան և այլն:
Մեր կառավարությունն իրականացնում է բաց դռների քաղաքականություն օտարերկրյա ներդրումների նկատմամբ՝ ապահովելով սեփականության ամբողջական եւ լիակատար իրավունք: Օտարերկրյա ներդրողները երկրի ներսում կարող են անսահմանափակ մուտք ունենալ ցանկացած ոլորտ և աշխարհագրական վայր՝ անձնակազմի հավաքագրման, շահույթի ազատ եւ անսահմանափակ օտարման, շուկայական փոխարժեքով տարադրամի անսահմանափակ փոխանակման և ազգայնացման բացառման երաշխիքներով հանդերձ:
Օտարերկրյա ներդրողներին պաշտպանող հնգամյա դրույթը ևս, որը նրանց անձեռնմխելի է դարձնում օրենսդրական փոփոխությունների նկատմամբ, հանդիսանում է մեր արտաքին ներդրումների շրջանակի մաս։
Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների առումով, Հայաստանը ներդրումների խթանման և պաշտպանության վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագրեր ունի 43 երկրների հետ, ներառյալ Միացյալ Նահանգները: Հայաստանը ներդրումային վեճերի լուծման միջազգային կենտրոնի անդամ է։
Մենք ունենք պայմանագրեր 46 երկրների հետ կրկնակի հարկումը բացառելու և հարկերից խուսափելու կանխարգելման վերաբերյալ: Սա նշանակում է, որ պայմանավորվող կողմերի ներդրողներին տրվում են մի շարք երաշխիքներ, մասնավորապես՝ ազգային վերաբերմունք, ունեցվածքի բռնազավթումից պաշտպանություն, միջոցների անվճար փոխանցում, ինչպես նաև լիարժեք պաշտպանություն և անվտանգություն:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությամբ Հայաստանը 190 երկրների շարքում զբաղեցնում է 41-րդ տեղը: Իսկ բիզնես նախաձեռնելու մատչելիությամբ Հայաստանը 8-րդն է և վերջապես 14-րդն է՝ գույքի և սեփականության գրանցման ցուցանիշով: Տնտեսական ազատության ցուցանիշով Հայաստանը 47-րդ ամենաազատ տնտեսությունն է աշխարհում։
Մենք շարունակում ենք խորը և համապարփակ բարեփոխումներ իրականացնել մեր բիզնես միջավայրը բարելավելու նպատակով: Կառավարությունն աշխատանքներ է տանում օրենսդրական բարեփոխումների ուղղությամբ, ներառյալ օտարերկրյա ներդրողների համար առավել բարենպաստ ռեժիմի սահմանումը, օտարերկրյա ներդրողներին երաշխիքների տրամադրումը, ինչպես նաև վեճերի լուծման արդյունավետ մեխանիզմների ներդնումը:
Ներկայում մենք աշխատանքներ ենք տանում հնարավորությունների ընդլայնման և պետությում-մասնավոր հատված գործընկերության իրավական դաշտի հստակ ձեւակերպման ուղղությամբ:
«Հայաստանը փոքրիկ, դեպի ծով ելք չունեցող երկիր է» - սա այն ձևակերպումն է, որը կարող եք գտնել բազմաթիվ գրքերում և հոդվածներում: Թեև դժվար է չհամաձայնել այն մտքի հետ, որ մենք փոքր երկիր ենք, բայց փոխարենը մենք գլոբալ ցանց ունենք, ինչը մեծ առավելություն է տալիս մեզ:
Հայաստանը գտնվում է այնպիսի աշխարհագրական վայրում, որը կամրջում է մշակույթներն ու տնտեսությունները: Ոմանք գուցե պնդեն, թե Հայաստանը փոքր շուկա ունի, բայց ես այստեղ եմ այդ տեսակետը վիճարկելու համար: Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շուկայի մի մասն է, որն ունի ավելի քան 180 միլիոն սպառող: Հայ արտադրողներմ օգտվում են GSP + արտոնյալ ռեժիմից Եվրամիության հետ, և GSP ռեժիմից՝ ԱՄՆ-ի և մի շարք այլ երկրների հետ:
Հայաստանը նաև խորացնում է համագործակցությունը Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի միջոցով: Այս հավակնոտ համաձայնագիրը նախատեսում է, որ Հայաստանն ու Եվրոպական միությունը համատեղ կաշխատեն ի նպաստ ՀՀ քաղաքացիների՝ ամրապնդելով ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքները, ստեղծելով ավելի շատ աշխատատեղեր և բիզնես հնարավորություններ, մշակելով ավելի արդար օրենքներ, ապահովելով անվտանգության ավելի բարձր մակարդակ, ավելի մաքուր միջավայր, ինչպես նաև ինչպես նաև ավելի լավ կրթություն և հետազոտությունների հնարավորություններ:
Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը Միացյալ Նահանգների հետ համագործակցության խորացման ուղղությամբ բազմաթիվ գործիքների միջոցով, ինչպիսիք են ԱՄՆ-Հայաստան առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը, որը ռազմավարական հիմքեր և սկզբունքներ է առաջադրում առևտրի և ներդրումների հետ կապված երկխոսության համար:
Համեմատաբար կարճ ժամանակահատվածում մենք կարողացել ենք Հայաստանը դարձնել բոլորի համար հավասար հնարավորությունների երկիր՝ խթանելով գործարարությունն ու նորաստեղծ ձեռնարկությունները, որպեսզի մեր երկիրը դառնա ներդրումների համար գրավիչ հանգրվան:
Այսօր իմ կոչն ու ուղերձն է՝ միավորել մեր ջանքերը հանուն նոր Հայաստանի կառուցման, համախմբել մեր ուժերը` Հայաստանն առավել մրցունակ և գրավիչ դարձնելու նպատակով: Եկեք Հայաստանը դարձնենք մեր երազանքի երկիրը:
Հաջորդիվ ելույթներով են հանդես եկել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, ով անդրադարձել է Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ուղղություններին, և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, ով ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթությունները, տնտեսական աճի ընթացիկ դինամիկան, ներդրումային միջավայրը։ Արտերկրյա մասնավոր ներդրումային կորպորացիայի ներկայացուցիչ Բրայան Չըրչհիլն էլ իր խոսքում անդրադարձել է հայ-ամերիկյան ներդրումային համագործակցության զարգացման հնարավորություններին։
Հայաստան-Լոս Անջելես բիզնես ֆորումի ընթացքում ստորագրվել է Փոխըմբռնման երկու հուշագիր՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Լոս Անջելեսի առևտրաարդյունաբերական պալատի միջև և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ու Լոս Անջելեսի համաշխարհային առևտրի կենտրոնի միջև։ Համագործակցության հուշագրերի շրջանակում Հայաստանը և Լոս Անջելեսը կզարգացնեն համագործակցությունը և փորձի փոխանակում կիրականացնեն, մասնավորապես, տեխնոլոգիաների և տնտեսության ոլորտներում։
Համաժողովի ավարտից հետո ՀՀ վարչապետը հարցազրույց է տվել «FoxNews11» հեռուստաալիքին։
Հայաստանի վարչապետի՝ Լոս Անջելես այցի օրակարգն ավարտվել է։ Նիկոլ Փաշինյանն ուղևորվել է Սան Հոզե, որտեղ նախատեսվում են ՀՀ վարչապետի այցելությունները Սիլիկոնային հովտում գործող բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի մի շարք ընկերություններ, հանդիպումներ և քննարկումներ ընկերությունների ղեկավարության և հայազգի մասնագետների հետ, ինչպես նաև համագործակցության մասին Փոխըմբռնման  հուշագրի ստորագրում։

Prime Minister Nikol Pashinyan’s working visit to the United States, Los Angeles, continues.
On the second day of his visit, Nikol Pashinyan attended the Armenia-Los Angeles business forum. The forum is attended by about 250 participants, many members of the California business community, Los Angeles business community leaders and representatives of the Armenian community in the United States.
Greeting remarks were addressed to the Prime Minister of Armenia and his delegation by Los Angeles Area Chamber of Commerce President and CEO Maria S. Salinas, Los Angeles World Trade Center (WTCLA) President Stephen Cheung, Los Angeles Business Federation Founding Chief Executive Officer Tracy Hernandez and Los Angeles Central City Association Vice President Tina Oh.
Addressing the forum, Prime Minister Pashinyan stated:
“Distinguished members of the business community of California,
Representatives of the Armenian-American community,
I am delighted to be here tonight, and it is my privilege to address the distinguished members of the Los Angeles business community, including the Armenian Community of the Great State of California.
We see tremendous opportunities for tapping into California’s huge trade and investment potential. It is quite obvious that Armenia is the country which best matches for doing business with California. Winemaking, Information Technologies, tourism, and agriculture are among the most developed sectors of Armenia’s economy. At the same time, these are the areas where California is keeping global leadership for many decades. As we can see there is a fertile ground for joint business initiatives. The existence of a vigorous Armenia community, which is bounding our countries, is yet another compelling argument proving that we should work together to strengthen trade and investment relations between Armenia and California.
Armenia is known for its rich cultural heritage, vibrant history, hospitality, and amazing landscapes. But this is not enough to make the image of our country complete.
Today, we are changing the way we manage our country and our economy. At the same time, we have to ensure that the Armenian economy is dynamic and responsive to the changes that are taking place around the world.
Last year, Armenian people opted for change. We chose freedom and democracy over autocracy and demonstrated that nothing is stronger than a will, belief and action of the people. However, political change is only the first step. We shall translate the will and aspirations of our people into economic and social development. And now “Economic Revolution” is underway in our country.
Economic revolution can be based only on fair and just institutions, equal environment, and impartial treatment to all. It means that the government says NO to corruption, NO to monopolies to encourage creativity and talents of our people and make Armenian economy competitive both in the region and in the world.
I believe our reforms are long-term and strategic. And therefore, economic revolution would have a long lasting effect on the country’s economic development and people’s lives.
Meanwhile, let me share some already recorded results with you: in 2018, we registered a 5.2% economic growth and maintained a moderate inflation rate. These are very positive results for a revolutionary year. We have had a 9% increase in export. Positive dynamics continues this year, with 6.5% growth in the first half of the year. Recently Moody’s has improved Armenia’s rating to “Ba3.”
These results are promising, however, there is much more that needs to be done.
In the rapidly changing world, the old quote is still topical: “We must run as fast as we can, just to stay in place.” And if we wish to go anywhere we must run twice as fast as that. Thus, we need to be faster, more effective and efficient and targeting ambitious goals. This is the cornerstone of our transformation strategy.
We shall clearly understand our advantages, our strength that would move Armenia to a new horizon. We believe that the driving force for this change is a talented, creative and hardworking Armenian. This is the most valuable asset of our country. We know, different eras had different forms of capital, which fueled growth and development. In agrarian societies it was land, during the industrial revolution it was electricity, in the years of the financial boom it was financial capital, but nowadays it is the human being.
If you ask me why you should invest in Armenia, my answer will be investing in Armenia a small country with global networks and gifted people is quite promising. We aim at introducing technological education, developing soft skills, and helping students to identify their aptitude, through investing in primary, vocational and higher education.
Armenia provides an excellent opportunity for investors in areas such as information technologies, tourism, agriculture, manufacturing, energy, and many other spheres.
Our government implements an open-door policy towards foreign investments, providing for the full property ownership. Foreign investors can have unrestricted access to any sector and geographic location within the country, with no restrictions for personnel recruitment, free and unlimited repatriation of profits, unlimited currency exchange on market rates, and guarantees against nationalization.
The five-year grandfather clause protecting foreign investors against investment-related legislation changes is also a part of our foreign investment framework.
With regard to international economic relations, Armenia has bilateral treaties on investment promotion and protection with 43 countries including the United States. Armenia is a member of the International Centre for Settlement of Investment Disputes. We have treaties on avoidance of double taxation and the prevention of fiscal evasion with 46 countries. This means that the investors of contracting parties are granted a number of guarantees, in particular, national treatment, protection from expropriation, free transfer of means and full protection and security.
According to the World Bank, Armenia is ranked 41st among 190 countries at ease of doing business. By ease of starting a business Armenia is the 8th and by registering a property the 14th in the world. According to the Index of Economic Freedom, Armenia is the 47th freest economy in the world.
We continue to carry out deep and comprehensive reforms to improve our business environment. The government is working on legislative reforms to establish the regime of the most-favored-nation to define the guarantees provided for foreign investors, as well as to introduce effective dispute settlement mechanisms. We are currently working on expanding the opportunities and clearly defining the legal framework for public-private partnerships.
“Armenia is a small, landlocked country”, this is a description that you may find in many books and articles. Well, I agree, we are a small country. But, we are a nation of a wide and global network which makes us great.
Armenia is located in a place that bridges cultures and economies. Some may claim that Armenia has a small market, but I am here to challenge that view. Armenia is a part of the Eurasian Economic Union market that has over 180 million consumers. Armenian producers benefit from GSP+ preferential treatment with the European Union, and GSP with the United States and some other countries.
Armenia is also deepening cooperation with the European Union through signing a Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. This ambitious agreement provides a framework for Armenia and the European Union to work together for the benefit of the citizens of Armenia in the areas of strengthening democracy and human rights, creating more jobs and business opportunities, fairer rules, more safety and security, cleaner environment as well as better education and opportunities for research.
We continue our efforts in deepening cooperation with the United States through many instruments such as the US-Armenia Trade and Investment Framework Agreement, which provides strategic framework and principles for dialogue on trade and investment issues. In a relatively short time, we have managed to transform Armenia into a country with equal opportunities for all, providing incentives for businesses and startups, and making our country a better investment destination.
My call and my message today is to join our efforts to build new Armenia, unite our strength to make Armenia competitive and attractive to live. Let us make Armenia a country of our dream.
Remarks were next delivered by RA Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan, who touched upon the development of information technologies and Armenia’s high-tech industry, and RA Minister of Economy Tigran Khachatryan, who presented Armenia’s economic priorities, the current growth dynamics and investments. Bryan Churchill, a representative of the Foreign Private Investment Corporation, also touched upon the opportunities for developing Armenian-American investment cooperation.
During the business forum, two memorandums of understanding were signed between the Armenian Ministry of High-Tech Industry and the Los Angeles Chamber of Commerce and Industry, as well as between the RA Ministry of Economy and the Los Angeles World Trade Center. The memorandums provide that Armenia and Los Angeles will develop cooperation and exchange experiences in the technological sector and in the economy, in particular.
After attending the forum, Prime Minister Pashinyan gave an interview to FoxNews11.
The agenda of the Armenian Prime Minister’s stay in Los Angeles is over. Nikol Pashinyan left for San Jose, where the Prime Minister is scheduled to visit a number of high-tech companies in the Silicon Valley, meet and discuss issues of topical concern with local company executives and Armenian specialists, as well as sign a memorandum of understanding.