Ինչի՞ դեմ ուղղված կլինեն հակառուսական նոր պատժամիջոցները
Փետրվարի 27-ին ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչին հայտարարեց, որ երեսուն օրվա ընթացքում Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ կսահմանվեն:
Այժմ Ռուսաստանի դեմ գործում են մի շարք պատժամիջոցներ՝ Ղրիմի միացման և Դոնբասում տիրող իրավիճակի հետ կապված, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում Ռուսաստանի ենթադրյալ միջամտության պատճառով:
Դեռ հունվարի 29-ին ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել էր «կրեմլյան ցուցակը» (''Kremlin list''), որի մեջ մտնում են շուրջ 200 ռուս պաշտոնյաներ և գործարարներ: Այն ուղղակի պատժամիջոցներ դեռևս չի ենթադրում, սակայն մատնանշում է, որ ապագայում կարող են կիրառվել նման պատժամիջոցներ:
Եթե հաշվի առնենք այս պատժամիջոցների առկայությունն, ինչպես նաև Ռուսաստանում սպասվող նախագահական ընտրություններն, ապա նախատեսվող պատժամիջոցները, հավանական է, որ կրեն ոչ թե տնտեսական, այլ քաղաքական բնույթ:
Նոր պատժամիջոցների նպատակը, ըստ ռուս քաղաքագետների և վերլուծաբանների, հետխորհրդային տարածքում ՌԴ գլխավորությամբ ինտեգրացիոն գործընթացներին խոչընդոտելն է. տնտեսական պատժամիջոցները Ռուսաստանի նկատմամբ ազդեցություն են ունենում նաև վերջինիս տնտեսական գործընկերների վրա, ինչը լրացուցիչ լարվածություն կարող է առաջացնել ԵԱՏՄ-ում: Բացի այդ, ակնհայտ է, որ ՌԴ նկատմամբ ճնշումը սրվում է երկրում նախագահական ընտրությունների նախօրեին: Կրեմլում կարծում են, որ ԱՄՆ-ը իր հերթին ցանկանում է ազդել Ռուսաստանում ընտրությունների ընթացքի և արդյունքի վրա:
Չի բացառվում նաև, որ հակառուսական նոր պատժամիջոցներն ԱՄՆ-ին հարկավոր են՝ խշխանության օրենսդիր և գործադիր թևերի միջև ներքաղաքական լարվածությունը մեղմելու համար: Դեռևս նախորդ տարվա ամռանն ԱՄՆ Կոնգրեսը գրեթե միաձայն ընդունել էր Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու վերաբերյալ օրենք՝ Ղրիմի և Դոնբասի հետ կապված, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններում Ռուսաստանի ենթադրյալ միջամտության պատճառով: Օրենքն արդեն ուժի մեջ է մտել, սակայն, կարծես, Թրամփը չէր շտապում գործնական քայլեր ձեռնարկել նոր պատժամիջոցների կիրառման ուղղությամբ, ինչի արդյունքում էլ Կոնգրեսը մեղադրեց նախագահին Ռուսաստանի դեմ մեղմ քաղաքականություն իրականացնելու մեջ:
Հետաքրքրական է, որ ԱՄՆ-ը միաժամանակ պատժամիջոցներ է «խոստացել» նաև Թուրքիային, որի հետ ևս վերջին շրջանում հարաբերությունները լարված են: ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակցի նկատմամբ ԱՄՆ-ի նախատեսվող պատժամիջոցները պայմանավորված են ռուս-թուրքական մերձեցմամբ, և դրանք կսահմանվեն Ռուսաստանից զենիթա-հրթիռային S-400 համալիրների ձեռքբերման պարագայում:
Ռուսաստանում հնչող կարծիքներից ակնհայտ է դառնում, որ այստեղ համակերպվել են արևմտյան պատժամիջոցների հետ, և պատրաստ են ընդունել նորերը, իսկ Ուկրաինայի հարցով ԱՄՆ Պետքարտուղարության հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները կմեղմվեն միայն այն դեպքում, եթե Մոսկվան նպաստի Դոնբասում խաղաղության հաստատմանը. դա նաև կնպաստի Ռուսաստան-Արևմուտք հարաբերությունների կարգավորմանը:
Մյուս կողմից փետրվարի 21-ին Եվրամիության անդամ պետությունների մշտական ներկայացուցիչների հանձնաժողովը համաձայնեցրեց ՌԴ քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց դեմ ինդիվիդուալ պատժամիջոցների երկարաձգման անհրաժեշտությունը: Ֆորմալ առումով գործընթացը պետք է ավարտին հասցվեր երկուշաբթի օրը, սակայն ԵՄ Խորհուրդը հետաձգեց որոշման ընդունումը ընթացակարգային որոշ հարցերի պատճառով, սակայն գործընթացն ավարտին հասցնելու համար հստակ ամսաթիվ չի նշվել:
Այդ պատժամիջոցները նախատեսված է երկարաձգել կես տարին մեկ, ինչի կապակցությամբ այս անորոշության պայմաններում Ուկրաինային փոխվարչապետը դժգոհություն է հայտնել՝ պնդելով, որ պատժամիջոցները պետք է սահմանվեն առնվազն մեկ տարի ժամկետով:
Ռուսաստանում սա մեկնաբանել են Բրյուսելի և Վաշինգտոնի միջև աշխարհաքաղաքական հարցերում անհամաձայնությունների սրմամբ: Բանն այն է, որ կողմերը տարբեր դիրքորոշում են որդեգրել Իրանի միջուկային ծրագրի նկատմամբ վարվելիք հետագա քաղաքականության նկատմամբ. մինչ ԱՄՆ-ը ցանկանում է հասնել Իրանի դեմ նոր միջազգային պատժամիջոցների սահմանմանը, Եվրամիությունը, կարծես թե, հանդես է գալիս իրանական միջուկային գործարքի ամբողջական կատարման օգտին։ Ըստ ռուսական կողմի՝ պատժամիջոցների հետ կապված այս անհամաձայնությունը տարածվում է նաև Ռուսաստանի վրա:

Against What Will the New Anti-Russian Sanctions Be Directed?
On February 27, US Treasury Secretary Steven Mnuchin announced that new sanctions would be imposed on Russia within thirty days.
Currently, there are a number of sanctions against Russia because of Crimea and the situation in Donbass, as well as Russia's alleged intervention in the US presidential elections.
Still on January 29, the US Treasury Department released the Kremlin List, which included about 200 Russian officials and businessmen. It does not just impose sanctions, but indicates that such sanctions may be applied in the future.
If we take into account these sanctions as well as the upcoming presidential elections in Russia, the sanctions that are likely to be carried out are not economic, but rather political.
The goal of the new sanctions, according to Russian politicians and analysts, is to hinder the Russian-led integration processes in the post-Soviet area. Economic sanctions also have an impact on Russia's economic partners, which may cause additional tension. Besides, it is evident that pressure on Russia is exacerbated on the eve of the presidential elections in the country. The Kremlin believes that the United States wants to influence on the course and outcome of the elections in Russia.
It is also not ruled out that new anti-Russian sanctions are needed to mitigate internal political tensions between the legislative and executive branches of government. In the past year, the US Congress almost unanimously adopted a new law on Russia imposing new sanctions against Russia because of Crimea and Donbass, as well as Russia's alleged intervention in the US presidential election. The law has already come into force, but it seems that Trump did not hurry to take practical steps to impose new sanctions, as the Congress blamed the president for implementing a mild policy against Russia.
It is noteworthy that the United States has also "pledged" sanctions to Turkey, with which relations have recently been strained. US sanctions against NATO ally are conditioned by Russian-Turkish rapprochement and they will be determined in case of acquisition of anti-missile S-400 from Russia.
It is clear from the Russian statements that they have already faced the Western sanctions and are ready to accept new ones, and the US State Department Special Representative on Ukraine noted that sanctions against Russia will only get milder if Moscow promotes peace in Donbass. That will also contribute to the normalization of relations between Russia and the West.
On the other hand, the Commission on Permanent Representatives of the EU Member States agreed to extend the individual sanctions against Russian citizens and legal entities. Formally the process should have been completed on Monday, but the EU Council postponed the decision on some procedural issues, yet there was no clear date for the process to be completed.
In light of this uncertainty, Deputy Prime Minister of Ukraine has expressed dissatisfaction with the claim that sanctions should be set for at least one year.
In Russia, this has been interpreted by the controversy over the geopolitical issues between Brussels and Washington. The point is that the sides have taken a different stand on the future policy towards Iran's nuclear program. Meanwhile the United States wants to achieve new international sanctions against Iran, the EU seems to support the full implementation of the Iranian nuclear deal. According to the Russian side, this disagreement on sanctions also extends on Russia.