Հիլարի Քլինթոնը քննադատել է Թրամփին
ԱՄՆ նախագահի նախկին թեկնածու դեմոկրատ Հիլարի Քլինթոնը դժգոհ է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Միացյալ Նահանգներին դուրս է բերում Փոքր ու միջին հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրից (ՓՄՀՀՊ)՝ այլ ոչ թե համոզում այլ երկրներին, որ Ռուսաստանն է պատասխանատու դրա խախտման համար:
«Մենք, իհարկե, շատ բան գիտենք իրենց խաբեության մասին, և պետք է ավելի լավ աշխատեինք, որպեսզի ոչ միայն ամերիկացիները, այլև ռուսներն ու եվրոպացիները (...) հասկանային, որ ռուսները խախտել են իրենց պարտավորությունները ՓՄՀՀՊ շրջանակներում»,- ասել է Քլինթոնը:
Քլինթոնը նաև նշել է, որ առանց Ռուսաստանի հետ որևէ այլ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների պայմանագրից դուրս գալը «մեծացնում Է անկանխատեսելիությունը» տարածաշրջանում:
«Վերջին բանը, ինչ այժմ հարկավոր է աշխարհին, միջուկային սպառազինությունների մրցավազքն է»,- ասել է Քլինթոնը փետրվարի 6-ին Ջորջթաունի համալսարանի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը փետրվարի 5-ին հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է քննարկել Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման ռուս-ամերիկյան պայմանագրի վերակնքման հնարավորությունը:

Хилари Клинтон раскритиковала Трампа
Бывший кандидат в президенты США от демократов Хилари Клинтон недовольна тем, что президент Дональд Трамп выводит Соединенные Штаты из Договора о ликвидации ракет средней и меньшей дальности (ДРСМД), недостаточно сделав для убеждения других стран в ответственности РФ за его нарушение, сообщает Интерфакс
"Мы определенно знаем много об их обмане, и нам следовало работать лучше, чтобы не только американцам, но и русским, и европейцам (...) было понятно, что русские нарушили свои обязательства по ДРСМД", - заявила Клинтон.
При этом Клинтон отметила, что выход из договора без переговоров о какой-либо другой форме соглашения с Россией "увеличивает непредсказуемость" в регионе.
"Последнее, что сейчас нужно миру - это гонка ядерных вооружений", - сказала Клинтон в среду на мероприятии, организованном Джорджтаунским университетом.
Она призвала к более "публичной дипломатии".
1 февраля администрация США объявила, что приостанавливает участие в ДРСМД 2 февраля, а через шесть месяцев - выйдет из договора, если Россия не вернется к его соблюдению.