Ուկրաինայի Ասոցացման վերաբերյալ բանակցությունները կվերսկսվեն
ԵՄ-ի և ՌԴ-ի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել վերսկսել բանակցությունները ԵՄ-ի հետ Ուկրաինայի Ասոցացման վերաբերյալ:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ նախարարների մակարդակով եռակողմ (ՌԴ-Ուկրաինա-ԵՄ) հանդիպումը կկազմակերպվի հնարավորինս շուտ»,- հայտարարել է ՌԴ Տնտեսական զարգացման նախարար Ալեկսեյ Ուլյուկաևը ԵՄ առևտրի հարցերով հանձնակատար Սեսիլիա Մալստրեմի հետ հանդիպումից հետո, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև հավելել է, որ Ասոցացման համաձայնագրի բովանդակությունն Ուկրաինայի և ԵՄ-ի խնդիրն է, սակայն Ռուսաստանը պարտավոր է ապահովել իր շուկայի և կազմակերպությունների անվտանգությունը:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի և ԵՄ-ի միջև Ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը ստորագրվել է 2014թ. մարտի 21-ին: Համաձայնագիրը մասնակիորեն մտել է ուժի մեջ, սակայն դեռևս շարունակվում է ԵՄ անդամ երկրների կողմից դրա վավերացման գործընթացը: Ուկրաինայի նախագահը հույս է հայտնել, որ 2015թ. ավարտին այն վավերացված կլինի և ամբողջողվին կգործի:
Բացառություն է կազմում  համաձայնագրի տնտեսական մասը, որը ստորագրվել է 2014թ. հունիսի 27-ին և, հաշվի առնելով ռուսական կողմի դժգոհությունները, պետք է ուժի մեջ մտնի 2016թ.-ին:

Переговоры об ассоциации Украины с ЕС возобновятся
Между ЕС и Россией было достигнуто соглашение возобновить переговоры об ассоциации Украины с ЕС. Дату и место встречи министров трех сторон (Украина, ЕС, Россия) согласуют в ближайшее время.
"Мы договорились, что трехсторонняя министерская встреча (в формате Россия-Украина-ЕС — ред.) состоится как можно скорее", - сказал Улюкаев после встречи с еврокомиссаром по торговле Сесилией Мальстрем, передает РИА Новости.
Он также добавил, что содержание Соглашения - дело Украины и ЕС, но Россия должна обезопасить свои компании, бизнес и отрасли экономики.
Напомним, что политическая часть Соглашения об Ассоциации Украины с ЕС была подписана 21 марта 2014 г. Соглашение частично вступило в силу, параллельно продолжается процесс ратификации странами ЕС. Президент Украины Петр Порошенко выразил надежду, что процесс ратификации завершится к концу 2015 года.
Экономическая часть Соглашения была подписана 27 июня 2014 г. Его вступление в силу было отложено до 2016 г.